Před mirošovskou radnicí na Náměstí míru se vypíná nepřehlédnutelný kamenný monument. Jedná se o pomník padlým vojákům I. světové války z Mirošova. Ač se to může jevit podivné, údaje o pomníku jsou dnes již dosti sporé. Dokonce ani jeho autor není znám.
Pomník tvoří žulový podstavec, na němž je připevněna černá deska z dioritu s vyzlacenými jmény padlých vojáků z první světové války z Mirošova. Monument zakončuje pískovcová socha dlouhovlasého, vousatého hrdiny s puškou opírajícího se o zhlaví pomníku. Socha se opírá o pískovcový štít, na němž je vytesán nápis: Mrtvým hrdinům, kteří se nedožili osvobození obětovavše životy své ve válce světové v letech 1941-19. Socha i štít jsou vytesány ze žlutého, božanovského pískovce.
Černá dioritová deska se seznamem padlých obsahuje 61 (!) jmen občanů našeho města, jejichž hroby jsou rozesety po válečných bojištích tehdejšího světa, jmenovitě:
Hlavní těleso pomníku, hranol podstavce nesoucí desku se jmény padlých, stejně jako čtyři sloupky, jež pomník obklopují a nesou kovaný řetěz, je zhotoven ze žuly, leukokratního granodioritu, zřejmě požárskéhé typu. Kovaný řetěz byl původně pozacený. V zadní stěně podstavce je schrána, kde je uložena prsť z místa památné bitvy ruských legionářů u Zborova.
U paty pomníku je nevelká mohyla z místních buližníkových kamenů.
Pomník byl vztyčen v polovině 20. let minulého století. Na jeho výstavbě se podílela Česká obec legionářská a město. Zřejmě během nacistické okupace doznal nenápadné, ale podstatné změny. V nápisu na pískovcovém štítě bylo výbrusem odtraněno slovo osvobození, na patě soklu stejným způsobem zahlazeno jméno Zborov. Těžko dnes říci, zda se tak stalo na přímý pokyn německých úřadů, nebo se jednalo o iniciativu nějakého kolaboranta. Pomník v této podobě, navíc při úpatí zarostlý později vysázenými konifreami tak přečkal do r. 2008. Socha hrdiny, zvláště na západní straně, byla již silně poškozena větráním pískovce, pomník byl též značně zašlý.
Tehdy, ve výroční den založení republiky, byla v městském rozpočtu vyčleněna částka 40 tisíc korun na jeho opravu. Dalších 40 tisíc Kč dotoval z grantu Plzeňský kraj. Pomníku se ujaly restaurátorky ak. sochařka Kartáková - Melicharová s dcerou. Obnovený pomník byl znovu předán veřejnosti při slavnostním aktu k 90. výročí ukončení první světové války a založení Československé republiky.