Gryspekové (též Griespekové, Grispekové, Gryspachové, Grispachové) z Gryspeku (Griespeku, Grispeku, Gryspachu, Grispachu), správně Griespekové z Griespeku jsou původně rytířský rod z Bavor.
Prvním Gryspekem v Mirošově byl Florián Gryspek z Gryspeku, který se narodil v Innsbrucku 18. 12. 1509. Studoval na pařížské univerzitě a ve svých jedenadvaceti letech se objevuje v roli diplomata císaře Karla V. na říšském sněmu v Augsburgu. Tam se seznámil s Ferdinandem I. Habsburským a přešel do jeho služeb. O dva roky později se stal sekretářem císařské komory, v r. 1540 se stal královským radou a o dva roky později vojenským komorním radou Českého království. R. 1539 se oženil z Rozinou Hölzelovou ze Sillianu, z Tyrol. Spolu měli čtrnáct synů a deset dcer. Prohabsburský Florián byl uvězněn českými stavy, ovšem po vítězství rakouské dynastie zbohatl o konfiskáty. Znak mu panovník polepšil o věž, symbol uvěznění.
Gryspekové v Mirošově vystavěli renesanční stavbu na způsob malého zámků, některými autory označovanou jako tvrz. Jednalo se však o panskou sídelní stavbu opevněnou zřejmě jen zdí se střílnami. Starší literatura uvádí, že stavebníkem byl Florián, avšak mladší toto tvrzení vyvrací s tím, že k ní Florián neměl žádný logický důvod. Zámeček vystavěl zřejmě až jeho vnuk Ferdinand, který se zde usídlil a založil ke statku i pivovar. Dědictvím získal i hrad Libštejn a malé město Kralovice, avšak žil nadále v Mirošově. Zemřel 18. 12. 1606 bez potomstva. Pohřben je v rodinné hrobce v Kralovicích, kde podnes spočívají jeho mumifikované ostatky. Po smrti Ferdinanda Mirošov zdědil jeho bratr Blažej, který jej odprodal v r. 1616 Adamu st. Vratislavovi z Mitrovic (Mitrovicové a Mirošov), což znamená konec zdejšího gryspeckého panství.